Rumunia – niesamowity kraj kontrastów i możliwości

Rumunia to kraj z ogromnym potencjałem, który z uwagi na swoje położenie geograficzne, klimat oraz bardzo zróżnicowany krajobraz coraz częściej przyciąga turystów nie tylko z Europy. Dominującym rejonem jest wysokogórski teren Karpat, obejmujący niemal 30% powierzchni kraju z wieloma szczytami powyżej 2500 metrów n.p.m, z położonym w Górach Fogarskich najwyższym szczytem kraju Moldoveanu, liczącym 2544 metry. Kontrastem dla niemal całorocznie ośnieżonych grani Karpat jest delta Dunaju, tworząc meandry i ostatecznie wpływając do Morza Czarnego, najbardziej obleganego przez turystów rejonu Rumunii.

Co o Rumunii wiedzieć musimy

Pomimo, że Rumunia nie jest członkiem Schengen, Polacy podróżujący do tego kraju przekroczą granicę bezwizowo, posiadając jedynie paszport lub dowód osobisty.

Mimo, że tereny dzisiejszej Rumunii na kartach historii zapisały się już w I wieku naszej ery, kraj ten przyjął obecną nazwę dopiero w XIX wieku, dokładnie w 1862 roku. W okresie II wojny światowej Rumuni stanęli po stronie faszystowskich Niemiec, negatywnie wsławiając się okrucieństwem w trakcie okupacji terenów dzisiejszej Ukrainy. Niechlubnie także wpisał się w karty historii powojennej okres dyktatury Nicolae Ceausescu obalonego w 1989 roku i skazanego na karę śmierci, którą wykonano. Dzisiejsza Rumunia to jeden z najbiedniejszych krajów Unii Europejskiej o powierzchni 239 tyś. km², którą zamieszkuje ponad 19 mln. obywateli.

Ponure dzieje historii nie wpłynęły jednak negatywnie na mieszkańców tego kraju, którzy zawsze uśmiechnięci i życzliwi witają turystów z całego świata.

Rumuński Lej – czyli koszty pobytu

Walutą Rumunii jest Lej, o wartości zbliżonej do polskiej złotówki. Średnie wynagrodzenie w tym kraju, to około 2500 Lei. Ceny podstawowych produktów w sklepach są bardzo zbliżone do cen w Polsce. Także w lokalach koszt wyżywienia przypomina spotykane ceny w naszym kraju. Podobnie rzecz ma się korzystając z usług i transportu. Biorąc jednak pod uwagę niskie wynagrodzenia nie dziwi, że większość Rumunów żyje na krawędzi ubóstwa.

Wypoczynek w Rumunii

Położenie i krajobraz Rumunii sprawiają, że do kraju tego w każdej porze roku coraz częściej witają turyści łaknący spokojnego, w porównaniu do popularnych destynacji wypoczynku.

Główna rzesza turystów przybywa do Rumunii w okresie letnim korzystając z uroków wybrzeża Morza Czarnego. Najbardziej popularna jest oczywiście Konstanca, jeden z najstarszych kurortów tego kraju. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszą się także szerokie piaszczyste plaże takich kurortów jak Mamai, Eforie Nord oraz Mangalia. Spragnionych wypoczynku na czystych i nie zatłoczonych plażach czeka dodatkowo wiele atrakcji. Wypoczywający w Konstancy zauroczeni zostaną możliwością zwiedzenia wielu świadectw historii kraju – zabytków położonych w pobliżu tego kurortu. Na wypoczywających w innych rejonach czekają urokliwe jeziora o leczniczych właściwościach wody i błota.

Odwiedzając ten kraj nie zawiodą się także turyści, którzy nie są zainteresowani wylegiwaniem się na rumuńskich plażach. Warto będąc w tym kraju poznać min.:

  • Bukareszt, czyli stolicę Rumunii z zabytkowym centrum, nazywanym często Małym Paryżem, Pałacem Królewskim i Pałacem Sutu oraz Muzeum Wsi, w którym w pigułce zapoznamy się z rumuńskim folklorem;
  • karpackie zamki, na czele ze szlakiem Drakuli wraz z uznawanym za jego siedzibę zamkiem w Branie;
  • turyści zmotoryzowani muszą przemierzyć liczącą około 90 km. tzw. Trasę Transfogarską, najbardziej krętą i malowniczą drogą krajową DN7C wznoszącą się na poziom ponad 2000 metrów z licznymi punktami widokowymi i wielką tamą.

Dla aktywnych fizycznie rumuńscy gospodarze przygotowali sporo wyzwań. Do najbardziej popularnych należą:

  • wspinaczki wysokogórskie w rejonie Gór Fogarskich, z możliwością pokonania najwyższego szczytu Rumunii. Tygodniowe pobyty w tym rejonie wymagają jednak solidnego przygotowania. Dodatkowym utrudnieniem jest także słaba baza noclegowa. Mniej wytrawnym wspinaczom polecany jest masyw Gór Bucegi z pozytywnie zaskakującą wyśmienitą bazą noclegową oraz bardzo dobrze oznakowanymi szlakami;
  • W obydwu wymienionych rejonach wysokogórskich na śmiałków czekają przygotowane są trasy trekkingowe o różnej skali trudności;
  • wyprawy w głąb jaskiń w Górach Bichorskich połączone z nurkowaniem w jeziorach usianych w wielu grotach i jaskiniach.

Coraz lepszy w Rumunii jest poziom wypoczynku w okresie zimowym. Najbardziej popularne są wczasy w rejonie Poianie Brasov ze świetnie przygotowanymi trasami o długości ponad 20 km. Nie mniejsze zainteresowanie budzą pobytu w najstarszym kurorcie Sinai z przygotowanymi 40 kilometrowymi trasami na wysokości ponad 2 tyś n.p.m. Warto także wybrać się do najwyżej położonego miasta w Rumunii Predetal, które jest świetną bazą wypadową zarówno dla narciarzy jak i amatorów innych sportów zimowych.

Pomimo wielu znaków zapytanie co do pobytu wypoczynkowego w Rumunii bez wahania – warto poznać ten kraj znajdujący się przecież niedaleko Polski. Dodatkowym atutem jest oczywiście możliwość dojazdu własnym samochodem co znacznie ułatwi i obniży koszt wypoczynku.


Opublikowano

w

przez

Tagi: