Nicea – luksusowa perła Lazurowego Wybrzeża

Nicea, piąte pod względem wielkości miasto Francji, od dziesiątek lat modny kurort śródziemnomorski przyciąga rzesze turystów, którzy doceniając walory klimatyczne często osiadają na stałe w tym cudownym miejscu. Z tego względu współczesna Nicea to miasto wielokulturowe, w którym sezon zimowy spędzają najbardziej znani i bogaci Europejczycy. Nie brakuje także stałych gości zza oceanu i dygnitarzy z krajów afrykańskich. Polskim akcentem Nicei jest traktat podpisany w 2001 roku na mocy którego Polska w 2004 roku weszła w struktury Unii Europejskiej.

Nicea – kropla historii

Pierwsze wzmianki o osadzie założonej przez Greków na cześć bogini zwycięstwa Nike pochodzą IV wieku p.n.e. Gwałtowny rozwój miast nastąpił za czasów Cesarstwa Rzymskiego. W pierwszych stuleciach X wieku miasto było pod wpływem Księstw Włoskich, natomiast od XVI wieku dominację nad Niceą przejęli książęta Francuscy. Niemal do końca XIX wieku miasto przechodziło z rąk do rąk chociaż oficjalnie od 1860 roku należało do Francji. Nicea to obecnie miasto o powierzchni 72 km² z 350 tys. mieszkańców.

Spacer Promenadą Anglików

Spacer najbardziej reprezentacyjną dla miasta promenadą ukazuje różnorodność i wielokulturowość kurortu. Z jednej strony możemy spotkać znane osoby, w tym nawet arystokratów ubranych w stroje znanych projektantów, a z drugiej, biegaczy, rowerzystów rolkarzy, którzy w strojach sportowych przemierzają tą 7 kilometrową promenadę. I w jednej i w drugiej grupie możemy rozpoznać osoby znane medialnie. Bezpośrednio z Promenady Anglików, kierując się na północ możemy przejść w uliczki starego miasta.

Stare Miasto

Centralnym placem starego miasta jest Plac Massena z Fontanną Słońca, miejsca głównych atrakcji i zabaw karnawałowych w Nicei. Poruszając się Promenadą Paillon. której nazwa pochodzi od rzeki, która płynie kanałem pod tą promenadą, ujrzymy min. Posąg Nike oraz amfiteatr, który latem przyciąga wielu miłośników nie tylko muzyki. Nie zabraknie także atrakcji dla dzieci – basenów z fontannami i zjeżdżalni. Oprócz setek kamienic rozmieszczonych wzdłuż romantycznych uliczek z wieloma restauracjami, kawiarniami i sklepami z pamiątkami, szczególną uwagę turystów zwiedzających stare miasto przyciąga targ prowansalski. W zależności od dnia i jego pory sprzedający oferują kwiaty, aromatyczne zioła i żywność charakterystyczną dla Prowansji, lub staje się wielkim antykwariatem. Wieczorami miejsce to zamienia się restauracją – ulubionym miejscem osób odwiedzających Niceę. Miłośnicy zabytków nie będą zawiedzenie podziwiając:

  • Pałac Lascaris zbudowany w XVII wieku, obecnie siedziba muzeum w którym możemy zobaczyć min. zbiór instrumentów z XVII wieku a także pokoje pałacowe z barokowym wyposażeniem z tego okresu;
  • Katedra NMP z XVI wieku, powstała w wyniku rozbudowy kościoła z X wieku z pięknym ołtarzem głównym oraz witrażami okiennymi nad którą góruje dzwonnica. Kościół ten jest głównym celem osób odwiedzających stare miasto.

Wzgórze Zamkowe

Wzgórze Zamkowe jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc Nicei. Od XVII wieku na wzgórzu nie ma nawet śladów po zamku, jednak panorama miasta rozciągająca się z tego miejsca zapiera dech w piersiach. Na wzgórzu znajdują się dwa cmentarze – żydowski i katolicki. Zmęczeni wejściem na wzgórze mogą odpocząć w kawiarni i podziwiać sztuczny wodospad, który może sprawiać wrażenie naturalnego. Na wzgórze można dostać się także windą kursującą z Promenady Anglików.

Stary Port

Kolejną atrakcją Nicei jest Stary Port z XVIII wieku z zabytkową latarnią. Ten nadal działający port jest głównie portem towarowym. Z portu można także udać się promem na wycieczkę na Sardynię lub Korsykę. Znawców zachwyci ilość i jakość cumujących w porcie najdroższych na świecie jachtów. Atrakcją tego miejsca oprócz możliwości skorzystania z oferty niezliczonych kawiarenek jest bezpłatna przejażdżka łodzią na obydwie strony portu.

Cimiez

Cimiez, dzielnica Nicei, oddalona od zgiełku centrum kurortu przyciąga turystów pragnących głębiej poznać historię Nicei. To tutaj znajdziemy najstarsze ślady dziejów miasta:

  • Ruiny rzymskiego amfiteatru w Parku Areny z Muzeum Archeologicznym w którym możemy zobaczyć eksponaty z okresu starożytności a także wydobyte z okrętów zatopionych w wodach Lazurowego Wybrzeża;
  • Klasztor Benedyktynów z IX wieku z kościołem wybudowanym w XV wieku. W jego wnętrzu ujrzymy piękne obrazy oraz krzyż z tego samego okresu;
  • Muzea wielkich malarzy francuskich – Marca Chagalla i Matisse’a.

Nicea jest nietypowym kurortem wypoczynkowym. Plaże w samym mieście są kamieniste, ze stromym podejściem do brzegu. Oczywiście możemy zobaczyć piaszczyste plaże, lecz są to wydzielone, prywatne plaże krezusów, gdzie wstęp dla zwykłych śmiertelników jest wzbroniony. Baza noclegowa to głównie bardzo drogie hotele mające często charakter zabytkowy, zarezerwowane dla osób z grubymi portfelami. Chociaż Nicea oferuje sporo atrakcji, warto odwiedzić ją jedynie jako ciekawą, jednodniową wycieczkę w trakcie pobytu w jednym z wielu innych kurortów rozmieszczonych wzdłuż linii brzegowej Lazurowego Wybrzeża.


Opublikowano

w

przez

Tagi: